Türkiye’de her 4 kadından 1’inde görülen idrar kaçırma sorunu ile ilgili Kontinans Derneği ve Ontex firması ortaklaşa bir sosyal sorumluluk projesi düzenledi. Nergis Kumbasar’ın da destek olduğu ve dans ettiği etkinlikte, idrar kaçırma sorunu yaşayan ve yardım almaktan çekindiği için tedavi olamayan kadınlara mesaj verildi.

Kadınların yüzde 25’inde görülen ve Türkiye’de yaklaşık 2,7 milyon idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınların sadece yüzde 12’si tedavi için doktora başvuruyor. Kontinans Derneği Başkanı Dr. Oktay Demirkesen birçok kronik hastalıktan daha sık görülen hastalığın tedavisi ve farkındalığı için çalıştıklarını belirtti.

“KADINLAR ‘BU İŞİN TEDAVİSİ YOK KATLANMAMIZ GEREKİR’ DİYE DÜŞÜNÜYOR”

Türkiye’de 40 yaş üstü her 4 kadından birinin idrar kaçırma problemi yaşadığını da belirten Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen şunları söyledi, “Buradaki önemli problem Türkiye’deki idrar kaçırma problemi olanların hekime başvurma oranları dünya genelinden daha düşük. Bunun sebepleri konusunda çok şey söylenebilir ama utanma diyebilirsiniz. Aile bireylerinin öğrenmesini istemiyor hastalar. Bunun sonucunda da ‘Bu işin tedavisi yok. Buna katlanmamız gerekir, bunla yaşamamız gerekir’ düşüncesi de önemli bir oranda etkili oluyor. Bunu da söylemek lazım. Tedavi konusu biraz bunu anlatmak için önce idrar kaçırmanın neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Buradaki en önemli problem bu. İdrar kaçırmanın sebebini tespit ettiğimiz zaman elimizde çok tedavi alternatifi var artık.”

Kaynak: Sözcü

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!