Dünyada 400 milyona yakın kişi üriner inkontinans (istemsiz idrar kaçırma) sorunu yaşıyor. Hayatı zorlaştıran sorunla kadınlar daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Türkiye’de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından 1’i idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar kaçırma sorunu bulunan kadınların sayısında artış olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen ancak ileri yaşlarda yani 75 yaşından sonra her iki cinste de görülme sıklığının benzer olduğunu söyleyerek kadınlarda idrar kaçırma tiplerini şöyle özetledi:

“Kadınlarda idrar kaçırma tiplerini kabaca üçe ayırmak mümkün. İdrar kaçırma (üriner inkontinans), sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan, objektif olarak gösterilebilen ve istemsiz olarak gelişen idrar sızıntısı olarak tanımlanmaktadır.

 

KADINLAR EN ÇOK “STRES TİPİ” İDRAR KAÇIRMA İLE KARŞILAŞIYOR

“Stres tipi yani eforlu bir hareketle oluşan idrar kaçırma en sık görülen tiptir. Stres tipi, mesane içi basıncın artması ile ortaya çıkan idrar kaçırma şeklidir. Buradaki stres sözcüğünün psikolojik stresle ilgisi yoktur. Stres tipi idrar kaçırmaya, mesane çıkışındaki kasların fonksiyonlarını tam yapamaması, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının zayıflığı neden olabilir. Gebelik, doğum, ameliyatlar, obezite risk faktörüdür. İkincisi ise tuvalete zorlukla yetişme veya yetişememe şeklinde ortaya çıkan “Sıkışma tipi” idrar kaçırmadır. Bu ikisinin birlikte görüldüğü “Karışık tip” idrar kaçırma sorunu da vardır.”

 

TÜRKİYE’DE 2,7 MİLYON KADINI ETKİLİYOR

Dünyada ve Türkiye’de idrar kaçırma sorununun her yıl arttığını söyleyen Demirkesen, Uluslararası Kontinans Birliği’nin rakamlarına göre dünyada 400 milyon, Avrupa’da ise 50 milyon kişinin idrar kaçırma sorununu yaşadığını açıkladı.

Türkiye’de 2,7 milyon kadının idrar kaçırdığı tahmin edilirken, bu kadınlardan sadece 31 bini sorunun çözümü için uzman hekimin yardımına başvuruyor.

 

AĞIR DEPRESYONA SÜRÜKLÜYOR

İdrar kaçırma sorununun hayat kalitesini etkileyen bir durum olduğunu belirten Demirkesen, sorunun ağır depresyona varan psikolojik durumlara yol açabileceğine değinerek şöyle devam etti:

“Bazı durumlarda iş hayatına devam edememe, iş hayatında yeterli etkinliği yaratamama veya üretimi gösterememe ve bunun getirdiği iş gücü kaybı ve buna bağlı oluşan birçok durum söz konusudur. Cinsel hayatı da çok olumsuz etkileyerek genel anlamda kişinin hayat kalitesini düşürebilir.”

İdrar kaçırma sorununa ilişkin olarak cerrahi ve cerrahi olmayan birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Tedaviye kadar olan süreçte hijyenin önemine değinen Dr. Demirkesen, tedavi yöntemlerinin başarılı sonuçları olduğunu ve mesane pedi kullanımının tedavi sonuçları elde edilene kadar yararlı olabileceğini belirtti.

 

Kaynak: NTV

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!