İdrar Kaçırma Yaşam Kalitesini Bozuyor

Ürolojik Cerrahi Derneği Ankara Şubesi toplantısı, Ankara Litai Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin en çok tercih edilen yetişkin bezi markası Canped’in sponsorluğunda gerçekleşen toplantıya çok sayıda hekim katıldı. Toplantıda, ürolojide yetişkin bezi kullanımının önemi, bu ürünlerin kullanım alanları ve hangi durumda kullanılması gerektiği konusu uzmanlar tarafından tartışıldı.

Yaşam kalitesini kötü etkiliyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Aydın Yenilmez, ürolojide yetişkin bezlerinin kullanımı konulu sunumunda, şunları söyledi; “İdrar kaçırma yaşamı tehdit etmez ancak yaşam kalitesini kötü yönde etkiler. Kadınlarda görülme sıklığı yüzde 25 ila 45 arasındadır. 20-39 yaş arasındaki kadınlarda ise idrar kaçırma oranı yüzde 7 ila 37 arasındadır. Yaşlı erkeklerde görülme oranı ise yüzde 11 ila 34 arasında değişmektedir. Prostat cerrahisi sonrası da idrar kaçırma riski bulunmaktadır.”

İdrar kaçırma kadınlarda iki kat fazla görülüyor

Yetişkin bezlerinin idrar kaçırma ve gayta kaçırma durumunda kullanılması gerektiğini ifade eden Yenilmez, “İdrar kaçırma sorunu kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla görülüyor. Bununla birlikte 80 yaş üzerindeki kadın ve erkeklerde durum eşitleniyor. Yetişkin bezi kullanması gereken bireyleri 65 yaş üstü, kognitif fonksiyonları bozulmuş, çoklu ilaç kullanan, idrar yapma ihtiyacı ile gece bir kez veya daha fazla uyanan, ilaç etkileşimi nedeniyle sorun yaşayan kişiler olarak düşünebiliriz. Yaşlılarda idrar kaçırma perineal bölgede tahrişlere neden olur. Ayrıca bası yaralarına, gluteal bölgede dermatitlere, idrar yolu enfeksiyonlarına, üriner sepsise, uyku bozukluklarına yol açar. Dolayısıyla enerji sorunlarına neden olur ve düşme ve kırıklara zemin hazırlar.” diye konuştu.

Dermatitten korunmak için

Yenilmez, idrar kaçırmaya bağlı dermatit tedavisine de değinerek, “Genital bölgeyi sabunla yıkamak cildi kurutarak inflamasyonu kolaylaştırır. Bunun yerine cilt pH’sını bozmayan temizleyiciler, hidrojel bazlı nemlendiriciler, çinko oksit ve emici bezler kullanılmalıdır. Emici bezler idrar kaçırmaya bağlı dermatit oluşumunu önlemede önemlidir. Hem hijyen sağlar hem de yaşam kalitesini artırır. İdrar kaçırmada en önemli sağlık sorunlarından biri dermatitlerdir ve burada yetişkin bezleri arasındaki tercih hasta tercihi ile ilişkilidir. Dermatit oluşumundan korunmada ve tedavide yetişkin bezleri önemli rol oynamaktadır.” dedi.

Prostat kanseri tedavisi sonrasında idrar kaçırmaları görülebiliyor

Toplantıda ele alınan konulardan biri de en sık görülen ve en sık ölüme sebebiyet veren 2. kanser türü olan ‘prostat kanseri’ydi. Her 8 erkekten birinin hayatı boyunca bu hastalığa yakalandığını kaydeden uzmanlar, her yıl 250 bin yeni vaka tespit edildiğini ve bunlardan 30 bininin ölümle sonuçlandığını belirttiler. Prostat kanseri tedavisi sonrasında hastada idrar kaçırma risklerinin olduğuna da değinen uzmanlar, tedavi sonrası için yüksek emme kapasitesine sahip, yumuşak yüzeyli, koku kontrolü olan, ölçüleri hastanın bedenine uygun, nefes alabilen, bariyer özelliğine sahip yetişkin bezlerini önerdiler.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!