Sosyal yaşamı oldukça etkileyen idrar kaçırma sorunu özellikle kadınları yakalıyor. 2020 yılında Türkiye’de 4 milyon kişi idrar kaçırma sorunu ile karşılaşacağı tahmin edilirken, istemsiz idrar kaçırma sorununa yönelik farkındalık kampanyası başlatıldı.

Dünya nüfusu her yıl daha fazla yaşlanırken, 400 milyona yakın kişi Üriner İnkontinans, yani Uluslararası Kontinans Birliği’nin tanımına göre, “İstemsiz idrar kaçırma” durumu ile yüzleşmekte. Türkiye’de ise 40 yaş ve üzeri her 4 kadından 1’i idrar kaçırma sorunu yaşarken, 50 yaş ve üzeri her 10 erkekten 1’i idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar kaçırma sorunu, kişilerde sosyal ilişkilerin ve günlük yaşam aktvitelerinin kısıtlanmasına yol açarken aynı zamanda hijyen sorunlarına bağlı birçok yandaş hastalığa da davetiye çıkarıyor.

HAYATI KAÇIRMA SEN, BİR YOLU VAR İSTERSEN

Son yıllarda idrar kaçırma sorunu konusunda medikal anlamda önemli gelişmeler yaşanırken mesane pedi üreticilerinden Ontex’in Canped 2017 yılında idrar kaçırma sorununa dikkat çekmek adına “Hayatı kaçırma sen, bir yolu var istersen” isimli farkındalık projesine başlıyor.

4 MİLYON KİŞİ ETKİLENECEK

2020 yılında Türkiye’de idrar kaçırma problemi yaşayan 4 milyon kişinin olacağını belirten Ontex Türkiye Genel Müdürü Burak Kayahan, inkontinans raporunda bu soruna ilişkin medikal çözümlerin ve farkındalığın artmasının önemine değiniyor: “İdrar kaçırma, çok sık görülen bir sağlık sorunu olmakla beraber insanlarda yarattığı utanma duygusu sebebi ile nadiren dile getirilen durumlardan biri. Kadınlarda daha sık görülen idrar kaçırma sorunu, birçok toplumda olduğu gibi ülkemizde de kadınlar tarafından çözüm aranması gereken bir sorundan öte, hayatın akışının bir parçası gibi görülmektedir. Bu bakış açısı sebebi ile de bu konudaki bilgi düzeyi ve çözüm arayışı düşük seviyelerdedir.
Dünyanın geneline baktığımızda da idrar kaçırma hakkındaki farkındalık düzeyinin bu sorunun görülme sıklığına oranla düşük seviyelerde kaldığını görmekteyiz. Bundan dolayı birçok ülkede idrar kaçırma sorunu hakkında farkındalık kampanyaları yapılmaktadır.

“ÖZGÜRCE SU İÇ”

İdrar kaçırma sorununa ilişkin olarak 8 Mayıs tarihinde başlattığımız “Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” projesi kapsamında 3 ay içerisinde 40 yaş üstündeki 10 milyon kadına ulaşmayı hedefliyoruz.” diyor.
İdrar kaçıranların en büyük sorunlarından biri olan rahat su içememe konusuna karşın, ilk önce kurum içinde “özgürce su iç” kampanyasına başladıklarını anlatan Kayahan, yıl boyunca çeşitli sürpriz projelerin arka arkaya geleceğinin haberini veriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor; projemizin amacı: Türkiye’de idrar kaçırma sorunu ile her gün yüzleşen milyonlarca kadınımıza destek olmak, onları belki de kimse ile konuşamadıkları bu konuda bilgilendirmektir.

Daha çok modern iletişim mecralarını kullandığımız bu farkındalık kampanyamızda, idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlara, bu sorun ile mücadele ederken yalnız olmadıklarını anlatmak istiyoruz. Burada yalnızlık konusunu biraz daha açmak gerekiyor. Bugün her 4 kadından 1’i bu sorunla yüzleşiyor. Biz de her kadına bu konudan muzdarip olan kendisi gibi milyonlarca kadın olduğunu anlatıyoruz. Ayrıca bu konu ile mücadele etmek isterlerse farklılaşan çözüm olanaklarının olduğunu ve yardım alabilecekleri başta doktorlarımız olmak üzere birçok farklı noktanın bulunduğunu belirtiyoruz.” diyor.

Kaynak: Sözcü

Bu yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz!